Spa Masajı Nasıl Yapılır?

Masaj yapan Masöz profili

Spa Masajı Nasıl Yapılır? Sorusunun cevabı için spa merkezlerinin verdiği hizmetlere bakmak gerekiyor. Spa masajları pek çok farklı çeşidi ile farklı uzmanlar tarafından tatbik ediliyor.
Masajlarda ortak amaç kan dolaşımını arttırmak ve bu şekilde de bir tedavi sağlamak. Masajlar kas gerilimlerini azaltarak konsantrasyonun güçlenmesi için de fayda sağlıyor.
Masajların yardımı ile günün getirdiği strese bağlı pek çok sorun hem çözülmüş hem de önlenmiş olunuyor.

Spa Masaj Uygulamaları

Spa Masajı Nasıl Yapılır? Pek çok masaj türü ile açıklanabilecek bir soru. Spa merkezlerinde uygulanan pek çok masaj çeşidi farklı şekillerde uygulanıyor. Bunlar arasında en yaygın olarak tatbik edilen İsveç Masajının öfleraj, petrisaj, friksiyon, tapotement ve vibrasyon gibi ayrı bölümleri bulunuyor. Öfrelaf tekniği ile vücut sıvazlanıyor daha sonra yoğurtma yani petrisaj ile de çift veya tek el ile doğrudan kaslara müdahale ediliyor. Friksiyon’a gelince ise dairesel hareketler ile kan dolaşımının hızlanması sağlanıyor. Taptement yani darbeleme ile de kaslar olumlu bir çalışma için uyarılıyor. Bu bölüm aynı zamanda spor öncesinde sporculara da uygulanıyor. Daha sonra titreşim yani vibrasyon tekniği ile avuçlar kullanılarak masaj sonlandırıyor.

Köpük masajı denilen masaj ise ülkemize Osmanlı zamanından alma ve halen daha hamamlarda uygulanan masaj türü. Burada amaç bilindiği üzere kan dolaşımı hızlandırmak. Ölü hücrelerden kurtulmak ve toksinlerin atılımını sağlamak. Klasik masaj ile de pek çok farklı teknik bir arada kullanılarak vücudun rahatlaması sağlanıyor. Aromaterapi denilen masaj türünde ise aromaterapi etkisi olan bitkisel yağlar ile tedavi edici masaj uygulamaları yapılıyor. Bu tür masajlar genelde şiddet az ve yumuşak hareketler ile uygulanıyor.

Diğer Masaj Türleri

Spa masajı nasıl uygulanır? Anti-stress masajı da hemen hemen tüm spa merkezlerinde uygulana bir masaj türü. Bu masaj ile vücutta toplanan negatif enerjinin atılması hedefleniyor. Bu masaj, bacak ve sırt kasları gibi geniş kas grubuna uygulanıyor. Reflexology ise ayak tabanında uygulanan ve rahatlamanın yanında pek çok sorunun da çözümü için kullanılan bir masaj türü. Ayak altında bulunan ve her organa denk geldiği düşünülen bölgelerdeki sinir uçlarının uyarılması ile uygulanıyor. Spor masajı ise sporcular için spor aktiviteleri öncesinde ve sonrasında uygulanıyor. Bu masaj dolaşım düzenliyor ve spor sakatlamaları için de tatbik ediliyor.

Uzak Doğu Masajları

Lenf drenajı masajı da lenf düğümlerinin açılmasına yönelik tatbikler ile vücutta bulunan ödemin atılması ve amacı ile yapılıyor. Thai, Abiyanga, Shiatsu gibi masaj teknikleri de uzak doğuya ait ve şifa veren masaj çeşitleri olarak biliniyor.
Abiyanga iki masörle yapılıyor. Shiatsu ise avuç içi gibi bölgelerdeki sinirlerin basınç yolu ile uyarılmasına yönelik bir masaj türü. Lokal masajla da genelde sorunlu olan bölgelere uygulanan masaj çeşitleri arasında yer alıyor.

Yorum Yap